NASA-in svemirski opservatorij nove generacije otplovio je izvan Mjesečeve orbite nakon što je zabio drugu od tri potrebne korekcije kursora – rekli su dužnosnici agencije u ponedjeljak.

Dugoočekivani svemirski teleskop James Webb lansiran je u subotu 25. prosinca, čime je započeo jednomjesečni proces postavljanja. Tijekom tog razmještaja, zvjezdarnica mora izvesti tri izgaranja kako bi prilagodila svoju putanju, od kojih je prvo započelo 12,5 sati nakon lansiranja i trajalo je 65 minuta; drugo, puno kraće izgaranje, sada je također završeno.
“U 19:20 EST – 60 sati nakon polijetanja – započela je Webbova druga korekcija na sredini staze”, napisali su dužnosnici NASA-e u priopćenju objavljenom u ponedjeljak 27. prosinca. “Trajalo je 9 minuta i 27 sekundi i sada je završeno.”
Svemirska letjelica je također prešla mjesečevu orbitu Zemlje, navodi se u tweetu misije. Od utorka je Webb bio udaljen više od 471.000 kilometara od Zemlje. Prosječna udaljenost od Zemlje do Mjeseca je oko 240 000 milja 384 000 km.
“Večer je bila naporna! Ne samo da smo upravo završili naš drugo izgaranje, već je #NASAWebb također prešao visinu Mjeseca dok nastavlja krstariti do druge Lagrangeove točke do #UnfoldTheUniverse”, napisali su dužnosnici misije Webb. “Pozdrav, @NASAMoon!”
“Pozdrav, mjesecu” ovdje nije doslovno; Mjesec je bio drugdje u svojoj orbiti i nije bilo bliskog preleta. Zapravo, prema astronomu Jonathanu McDowellu, zvjezdarnica je bila najbliža Mjesecu dok je bila na lansirnoj platformi, od letjelica lansirana u suprotnom smjeru.
Svemirska će letjelica izvršiti svoje treće i posljednje snimanje s korekcijom kursa oko 29 dana nakon lansiranja, prema NASA-inom vremenskom rasporedu. Ovo izgaranje bit će orbitalno umetanje misije, uspostavljanje letjelice u halo orbiti oko točke u svemiru poznate kao L2, ili Lagrangeove točke Zemlja-sunce 2.
Ovo mjesto je gotovo milijun milja (1,5 milijuna kilometara) udaljeno od Zemlje na strani suprotnoj od Sunca. Udaljena lokacija pomoći će Webbu da precizno otkrije infracrveno svjetlo uz minimalne smetnje sunca.
Međutim, za sada je fokus usmjeren na masivni štitnik od sunca zvjezdarnice , koji je pažljivo presavijen za lansiranje. Sada letjelica mora rasklopiti štit, koji se proteže kao teniski teren i odvojiti njegovih pet ultratankih slojeva. Sunčev štit, kao i Webbova lokacija, sastavni je dio cilja misije promatranja infracrvenog svjetla.
Raspoređivanje Sunshielda okvirno je planirano za početak u utorak (28. prosinca), tri dana nakon lansiranja, iako svaku fazu razmještaja kontrolira osoblje na terenu, a vremenski raspored je fleksibilan.
Najprije Webb mora razmjestiti paletu i toranj štitnika za sunce, zatim otpustiti poklopac i poklopce štitnika za sunce. Procjenjuje se da će taj slijed događaja trajati oko dva dana. Zatim će se nosači suncokreta otvoriti, otkrivajući štitnik u punoj širini. Osam dana nakon lansiranja, tim misije se nada da će štitnik od sunca biti u potpunosti raspoređen.
Izvor // Autor: Space // Meghan Bartels