Istraživanje na globalnoj razini je pokazalo da zaključavanje i sporija gospodarska aktivnost nisu uspjeli ograničiti ukupnu koncentraciju plinova u Zemljinoj atmosferi. Iako je pandemija usporila gospodarsku aktivnost diljem svijeta, najveće zabilježene globalne emisije stakleničkih plinova bile su u 2020.
Novo izvješće Američkog meteorološkog društva ‘Stanje klime 2020’ sugerira da su svi glavni staklenički plinovi, uključujući ugljični dioksid, metan i dušikov oksid, postigli nove rekordno visoke koncentracije za godinu dana.
Globalna prosječna godišnja koncentracija ugljičnog dioksida u atmosferi iznosila je 412,5 dijelova na milijun (ppm)*. To je bilo 2,5 ppm veće od količine iz 2019. i bilo je najviše u modernom 62-godišnjem mjernom zapisu i zapisima o ledenoj jezgri koji datiraju čak 800.000 godina. Osim toga, međugodišnje povećanje metana bilo je najveće od početka mjerenja.
Američko meteorološko društvo također tvrdi da je 2020. godina bila najtoplija u Europi i da se svih sedam najtoplijih godina dogodilo od 2014. Prosječna temperatura u Europi prošle godine bila je 1,9°C iznad prosjeka, gledajući prosjek između 1981. – 2010. g.
Izvješće slijedi objavljivanje novog izvješća Međuvladinog panela o klimatskim promjenama u kojem se tvrdi da su mnoge promjene u klimi sada nepovratne za sljedeća tisućljeća zbog prošlih i budućih emisija stakleničkih plinova.
Izvor: EnergyMarketPrice
Originalni članak: EnergyLiveNews
* ppm (prema engl. parts per million: dijelova na milijun)