Ne zna se više nego što se zna. Ispostavilo se da je otprilike 68 % svemira tamna energija.
Nova studija izvješćuje da su neki neobjašnjivi rezultati eksperimenta XENON1T u Italiji možda uzrokovani tamnom energijom, a ne tamnom materijom za koju je eksperiment osmišljen za otkrivanje.
Prema znanstvenicima, čestice tamne energije proizvode se u području Sunca s jakim magnetskim poljima. Znanstvenici sa Sveučilišta Cambridge konstruirali su fizički model koji će objasniti rezultate. Studija je bitan korak prema izravnoj detekciji tamne energije.
Dr. Sunny Vagnozzi s Cambridge–ovog Instituta za kozmologiju Kavli, prvi autor rada, rekao je: “Unatoč tome što su obje komponente nevidljive, znamo mnogo više o tamnoj materiji budući da je njeno postojanje sugerirano još u 1920–ima, dok tamna energija nije postojala” Otkriveno je do 1998. Pokusi velikih razmjera, poput XENON1T, osmišljeni su za izravno otkrivanje tamne tvari tražeći znakove tamne materije koja “pogađa” običnu tvar, ali tamna energija je još neuhvatljivija.“
Eksperiment XENON1T prijavio je neočekivani signal ili višak iznad očekivane pozadine.
Dr. Luca Visinelli, istraživač u talijanskim nacionalnim laboratorijima Frascati, koautor studije, rekao je: „Ove vrste ekscesa često su metilji, ali s vremena na vrijeme mogu dovesti i do temeljnih otkrića. Istražili smo model u kojem bi se ovaj signal mogao pripisati tamnoj energiji, a ne tamnoj tvari koju je eksperiment prvotno smislio da otkrije. “
„U to vrijeme najpopularnije objašnjenje viška bili su aksioni – hipotetičke, iznimno lagane čestice proizvedene na Suncu. Međutim, ovo objašnjenje ne podnosi opažanja jer bi broj aksija koji bi bili potrebni za objašnjenje signala XENON1T drastično promijenio evoluciju zvijezda puno težih od Sunca, što je u suprotnosti s onim što promatramo.”
Model koji su znanstvenici razvili koristila je vrstu mehanizma probiranja poznatog kao kameleonsko prosijavanje. Model je pokazao da čestice energije arke proizvedene u intenzivnim magnetskim poljima Sunca mogu objasniti višak XENON1T.
Vagnozzi je rekao: “Naš kameleonski pregled isključuje proizvodnju čestica tamne energije u vrlo gustim objektima, izbjegavajući probleme sa kojima se suočavaju solarni aksioni. Također nam omogućuje da odvojimo ono što se događa u lokalnom vrlo gustom svemiru od onoga što se događa na najvećim ljestvicama, gdje je gustoća izuzetno niska.”
Koristeći model, znanstvenici su također pokazali što bi se dogodilo u detektoru ako se tamna energija proizvodi u određenom dijelu Sunca, zvanom tahoklin, gdje su magnetska polja snažna.
Izračun također sugerira da bi se eksperimenti poput XENON1T, osmišljeni za otkrivanje tamne tvari, mogli koristiti i za otkrivanje tamne energije. Međutim, izvorni višak još uvijek treba uvjerljivo potvrditi.
Vagnozzi je rekao: „Bilo je zapanjujuće da je ovaj višak u načelu mogao biti uzrokovan tamnom energijom, a ne tamnom tvari. Kad se stvari tako spoje, to je zaista posebno.”
Visinelli je na to dodao: “Prvo moramo znati da to nije samo slučajnost. Da je XENON1T nešto vidio, očekivali biste da ćete u budućim pokusima opet vidjeti sličan višak, ali ovaj put s mnogo jačim signalom.”
Referenca časopisa:
Sunny Vagnozzi i sur., Izravno otkrivanje tamne energije: Višak XENON1T i izgledi, Fizički pregled D (2021). DOI: 10.1103/PhysRevD.104.063023
Izvor // Autor: TechExplorist // Amit Malewar