SLOBODA JE ODGOVORNOST

05/01/2023

SLOBODA JE ODGOVORNOST

KLIMATSKE TEHNOLOGIJE U 2021.

Vjerojatno najveći inovacijski izazov s kojim se čovječanstvo ikad suočilo gleda nas u lice: svijet ima deset godina da prepolovi globalne emisije stakleničkih plinova do 2050. kako bi dosegao neto nulu. Vidjeli smo u izvješću The State of Climate Tech 2020 kako su klimatska tehnološka rješenja ključna za omogućavanje ove transformacije, jer privlače sve veći interes investitora.

PwC-ova analiza ove godine istražuje kako ulagači osiguravaju utjecaj na klimu i komercijalne povrate od ove nove klase imovine, pomažući da se cilj Pariškog sporazuma o ograničavanju globalnog zagrijavanja na ispod 1,5 stupnjeva Celzijusa zadrži na toj razini.

Izazovna godina za klimu, stvarajući novi prioritet za zeleni oporavak

Prošle godine je došlo do transformacije u krajoliku rizičnog kapitala. Nove vrste kapitala i mehanizmi financiranja rezultirali su značajnim novim tokovima ulaganja na privatna tržišta. Osim toga, suhi prah nagomilan u razdoblju od 2019. do 2020. sada se koristi u oporavku 2021. na temelju dogovora.

Ulagački krajolik za klimatsku tehnologiju nije drugačiji, budući da društvo sve više osjeća utjecaje klimatskih promjena. Najnovije izvješće Međuvladinog panela o klimatskim promjenama (IPCC), objavljeno u kolovozu 2021., pojačalo je pozive na drastične mjere. COP26 je to ponovio i, što je značajno, najava Glasgow Breakthroughs 4 navodi plan da zemlje i poduzeća blisko surađuju kako bi se ubrzalo usvajanje pristupačne čiste tehnologije diljem svijeta.

Ovaj oštriji fokus na ESG na privatnim tržištima , uz nove propise kao što je Uredba Europske unije o održivom financijskom otkrivanju (SFDR), pokreće rast i navodi mnoge tvrtke i investitore da mijenjaju svoje strategije. Tisuće tvrtki javno su se obvezale na neto nulu, postavile znanstveno utemeljene ciljeve ili pokušale pokazati svoju širu predanost društvu kroz status B Corp. Osim toga, megafondovi vrijedni više milijardi dolara sve se više usmjeravaju na klimatske tehnologije.

Skaliranje klimatskih tehnologija za utjecaj – trendovi iz ovogodišnje analize

Ulaganja u klimatsku tehnologiju nastavljaju pokazivati ​​snažan rast kao nova klasa imovine, s ukupno 87,5 milijardi USD uloženih tijekom druge polovice 2020. i prve polovice 2021. (druga polovica 2020. i prva polovica 2021.), a prva polovica 2021. donosi rekordne razine ulaganja u više od 60 milijardi američkih dolara. To predstavlja povećanje od 210% u odnosu na 28,4 milijarde američkih dolara uloženih u prethodnih dvanaest mjeseci. Klimatska tehnologija sada čini 14 centi svakog dolara rizičnog kapitala.

Prosječna veličina posla gotovo se četiri puta povećala u prvom polugodištu 2021. u odnosu na godinu prije, porastao je s 27 milijuna USD na 96 milijuna USD. Megaposlovi postaju sve češći i pokreću veći dio nedavnog rasta ulaganja u financiranje klimatskih tehnologija.

Inovativno financiranje ostaje ključno za rast klimatskih tehnologija. U proteklih 18 mjeseci SPAC-i (tvrtke za stjecanje posebne namjene) testirani su kao novi alat. Ovaj novi pristup prikupljanju sredstava odgovoran je za pokretanje značajnog udjela rasta u klimatskoj tehnologiji, prikupljajući 28 milijardi američkih dolara u drugoj polovici 2020. i prvoj polovici 2021., što je dovoljno za trećinu svih financijskih sredstava.

Mobilnost i transport i dalje su područje izazova s ​​najvećim ulaganjem, prikupljajući 58 milijardi američkih dolara, što predstavlja dvije trećine ukupnih sredstava u drugom polugodištu 2020. i prvoj polovici 2021. Unutar toga, električna vozila (EV) i vozila s niskom emisijom stakleničkih plinova (GHG) ostaju dominantna, prikupivši gotovo 33 milijarde američkih dolara. Također je zabilježen značajan rast u industriji, proizvodnji i korištenju resursa, prikupivši 6,9 milijardi američkih dolara u drugom polugodištu 2020. i prvom polugodištu 2021., što je gotovo četiri puta više od iznosa prikupljenog u području izazova u razdoblju prethodne godine.

SAD ostaje najdominantniji zemljopis u drugom polugodištu 2020. i prvom polugodištu 2021., prikupivši 56,6 milijardi američkih dolara od drugog polugodišta 2020. do prvog polugodišta 2021., što je gotovo 65% svih sredstava. Kina je u istom razdoblju ostvarila ulaganja u klimatsku tehnologiju od 9 milijardi američkih dolara, dok je Europa iznosila 18,3 milijarde američkih dolara, potaknuto gotovo 500-postotnim povećanjem u području izazova mobilnosti i prometa u odnosu na razdoblje od prethodnih 12 mjeseci.

Postoji prilika da se kapital preusmjeri prema rješenjima s neiskorištenim potencijalom utjecaja na klimu. Od 15 analiziranih tehnoloških područja, prvih pet — koje predstavljaju preko 80% budućeg potencijala smanjenja emisija — dobilo je samo 25% ulaganja u klimatsku tehnologiju između 2013. i 1. polugodišta 2021.

Klimatska tehnologija kao klasa sredstava koja sazrijevaju

Tržište klimatskih tehnologija je klasa imovine koja brzo sazrijeva, koja investitorima nudi značajne financijske povrate i priliku za veliki ekološki i društveni utjecaj. Klimatska tehnologija je daleko odmakla od dokaza koncepta i naša analiza otkriva nove investitore koji ulaze na tržište svake godine. Iako ovo područje predstavlja veliku komercijalnu priliku, zbog inherentne vrijednosti povezane sa smanjenjem emisija, potrebno je još puno posla kako bi se ova investicija pravilno usmjerila.

Izvor: PWC

Prijašnja objava

PROMOCIJA KNJIGE „SVITANJA“

Slijedeća objava

GODINA U ZNAKU FIZIKE

Možda će Vas interesirati i ovo:

SVETI PATRIK

Magonus Sucatus Patricius – Sveti Patrik, svetac, biskup i zaštitnik Irske, rođen je oko 385 godine u tzv. rimskoj Britaniji, u Walesu, koji je tada stajao pod rimskom vlašću. Njegov otac Calpurnius bio je gradski […]

GUST KOZMIČKI ČVOR U RANOM SVEMIRU

Astronomi koji istražuju rani svemir došli su do iznenađujućeg otkrića koristeći NASA-in svemirski teleskop James Webb: skup masivnih galaksija u procesu formiranja oko izuzetno crvenog kvazara. Rezultat će proširiti naše razumijevanje o tome kako su se […]