Prije šest godina, NASA-ina svemirska letjelica New Horizons ispisala je povijest prvim istraživanjem izbliza sustava Pluton – pružajući prekrasne poglede i detaljne podatke o Plutonu i njegovom najvećem mjesecu Charonu, otkrivajući površine tih dalekih, tajanstvenih svjetova na vanjskoj strani dosege našeg Sunčevog sustava.
Ovi simulirani letovi iznad Plutona i Charona uključuju neke od najoštrijih slika i topografskih podataka koje su New Horizons prikupili tijekom svog povijesnog preleta 14. srpnja 2015. Ovo su prvi “filmovi” Plutona i Charona snimljeni od crno-bijelih i najviših rezolucija. Bijele slikovne trake, snimljene izviđačem Long Range Reconnaissance Imager tvrtke New Horizons (LORRI), dok je letjelica zipovala brzinom većom od 30 000 milja na sat.
“Ovi novi prelijetajući videozapisi visoke razlučivosti nevjerojatni su”, rekao je glavni istražitelj New Horizonsa Alan Stern, s jugozapadnog istraživačkog instituta. “Oni nisu samo znanstveno vrijedni, već su i angažirani, zbog čega ih želimo podijeliti s publikom. Uživajte u letenju iznad planeta Plutona i njegovog divovskog mjeseca Charona, oba udaljena više od tri milijarde milja od Zemlje!”
Značajke malene oko 70 metara vidljive su na Plutoninoj ledenoj, stjenovitoj površini. Član znanstvenog tima Moviemaker i New Horizons, Paul Schenk, s Instituta za Mjesec i planete, upotrijebio je topografsku analizu visoke rezolucije kako bi prikazao površinski reljef u ledenom pokrivaču dušikom u udarnom bazenu Sputnjikove planicije – polovici Plutonove poznate značajke “srca”.
Ovaj simulirani let započinje blizu središta ledene ploče i završava na robusnom ledom isklesanom jugoistočnom rubu bazena udaljenom 300 kilometara – 500 kilometara, gdje je razlika između najviše i najniže točke više od 3,5 kilometara. Također su vidljive male jame koje prekrivaju površinu inače niskog reljefa ledene ploče. Schenk je također dodao podatke o bojama s multispektralne vidljive kamere za snimanje (MVIC) tvrtke New Horizons kako bi pokazao crvenkaste nijanse u Plutonovom gorju.

Simulirani prelet Charona započinje u niskim, ledenim vulkanskim ravnicama Vulcan Planitia i završava u frakturiranim sjevernim ravnicama udaljenim oko 500 kilometara. Istaknuto je nekoliko planina koje se uzdižu oko 3–4 km iznad vulkanskih ravnica. Slike na ovoj uskoj traci prikazuju površinske detalje veličine svega negdje oko 140 metara.
New Horizons pratili su prvo istraživanje sustava Plutona najdaljim preletom u povijesti – i prvim pogledom na objekt Kuiperovog pojasa (KBO) – letom pored Arrokotha na Novu godinu 2019. Danas, iz perspektive Kuiperovog pojasa, oko 7,4 milijarde kilometara od Zemlje, New Horizons promatra zapažanja koja se ne mogu izvršiti nigdje drugdje; čak i zvijezde izgledaju drugačije s gledišta letjelice.

Laboratorij primijenjene fizike Johns Hopkins u Laurelu u državi Maryland dizajnirao je, izgradio i upravlja svemirskom letjelicom New Horizons, te upravlja misijom NASA-ine Uprave za znanstvene misije. Jugozapadni istraživački institut, u San Antoniju i Boulderu u Koloradu, upravlja misijom putem glavnog istražitelja Sterna i vodi znanstveni tim, operacije tereta i susreće se s planiranjem znanosti. New Horizons dio je programa New Frontiers kojim upravlja NASA-in centar za svemirske letove Marshall u Huntsvilleu u Alabami. Mjesečevim i planetarnim institutom u Houstonu upravlja USRA na temelju sporazuma o suradnji s NASA-inom Upravom za znanstvene misije.
Piše//Izvor: Iva S. Ilić//PlutoJhuaplEdu