SLOBODA JE ODGOVORNOST

05/01/2023

SLOBODA JE ODGOVORNOST

OSJETLJIVA DJECA

Srećom, uz pravu podršku, ova djeca ne samo da mogu prevladati svoje izazove, već i napredovati kao djeca i odrasli.

Osjetljiva djeca su poput kanarinaca, a svijet je okrutan. Oni nam mogu reći kada su uvjeti nepovoljni, kada postoji opasnost i nepravda. Upozoravaju nas da je svijet prestrog, a istovremeno ga ublažavaju svojom prisutnošću. Oni su svijeće koje osvjetljavaju tamu, i ako pogledamo prema njima, kad se naše oči prilagode svjetlu, vidjet ćemo nemir i nadu.

Što je visoka osjetljivost?

Ova djeca se rađaju s vrlo svjesnim živčanim sustavom. Osjećaju sve duboko – bol, ljubav, tugu, radost. Mogu se lako prestrašiti, ne vole ogrebanu odjeću ili šavove na čarapama. Često su osjetljivi na mirise i primjećuju promjene u svom okruženju. Oni su u skladu s patnjom drugih. Imaju bogat unutarnji život i postavljaju duboka pitanja. Možda preferiraju mirnu igru i smetaju im bučna mjesta ili nagla promjena.

Još uvijek živimo u kulturi koja se srami osjetljive djece, zbog čega mi, kao njihovi roditelji, moramo biti njihovi prvaci. U svojoj knjizi, The Strong Sensitive Boy , Ted Zeff kaže: “Kada se osjetljivi dječaci ne pridržavaju stereotipnog ‘dječačkog kodeksa’ i umjesto toga izražavaju suosjećanje, nježnost i ranjivost, često bivaju izopćeni i poniženi.” Upravo sam ovaj tjedan čuo kako su dječaku koji plače rekli: “Dečki ne plaču tako” i “uspravi se”. Naša kultura još uvijek očekuje da dječaci budu čvrsti i emocionalno potisnuti. Zbog toga je dječacima posebno teško biti vrlo osjetljiv.

Srećom, uz pravu podršku, ova djeca ne samo da mogu prevladati svoje izazove, već i napredovati kao djeca i odrasli. Evo nekoliko načina na koje možete podržati svoje osjetljivo dijete:

Dobro okruženje je ključno

Dom mora biti sigurno utočište osjetljivog djeteta. Brzo podižu napetosti između roditelja i mogu biti duboko povrijeđeni od strane braće i sestara koji zadirkuju.

Najbolje što možete učiniti za svog osjetljivo dijete je stvoriti kućnu atmosferu koja je topla, umirujuća i prihvaća. Nemojte dopustiti braći i sestrama da se zadirkuju ili prozivaju. Radite na stvaranju kućne kulture u kojoj se obitelj međusobno izgrađuje i podržava.

Evo nekoliko načina za postavljanje dobrog okruženja:

1.         Gradite pozitivne odnose kroz večere za stolom, zajedničke igre, tradiciju, bezbrižne razgovore i kvalitetno obiteljsko vrijeme.

2.         Nemojte uspoređivati braću i sestre, već slavite jedinstvenost svakog djeteta.

3.         Napravite jasna pravila o međusobnom ophođenju s poštovanjem i ljubaznošću. Kada dijete prekrši ovo pravilo, “posljedica” je da se mora popraviti i popraviti odnos. To dolazi nakon iskrene rasprave o tome kako se osjećao njegov brat i sestra i zašto je važno popraviti se.

4.         Smanjite sukobe na minimum. Zeff kaže: “Iako bi svako dijete moglo biti uznemireno i uplašeno (slušanjem svađe roditelja), vrlo osjetljiva djeca će vjerojatno biti još više pogođena roditeljskim sukobom.”

Evo nekoliko savjeta kako ostati blizak kao obitelj:

1.         Igra. Ovo je najlakši način za povezivanje srcem sa svakim djetetom. Igra izgleda drugačije u tinejdžerskim godinama. Umjesto igranja vlakova ili blokova, to bi moglo izgledati kao video igre, vožnja kanuom, vožnja biciklom ili učenje o kolekciji stripova. Ključno im je ući u njegov svijet.

2.         Od zagrljaja i stiskanja do udarca šakama i nabora na kosi, ostanite povezani kroz fizičku ljubav.

3.         Smijte se zajedno. Victor Borge je napisao: “Smijeh je najbliža udaljenost između dvoje ljudi.” Zajednički smijeh jača odnose, pa pronađite nešto smiješno!

4.         Budite njihov reflektor svjetlosti. Proslavite mnoge divne osobine svog sina. Vidite ono dobro u njemu i recite mu što vidite, jer ima dovoljno ljudi koji će im reći ono što vide loše s vašim djetetom. Posao majke je da im kažemo ono što vidimo da je ispravno, dobro i istinito.

5.         Izbjegavajte oštre disciplinirajuće, kritizirajuće riječi koje su vrlo ranjive za osjetljivu djecu. Umjesto sramote ili fizičke discipline, odlučite se za disciplinu koja povezuje. Međutim, također izbjegavajte biti dopuštajući zbog straha da ćete povrijediti svoje dijete. Ispravite ga, samo to učinite nježno.

Naučite ga nositi se sa snažnim, dubokim emocijama

Osjetljiva djeca dublje osjećaju sve emocije od 80% ne-visokoosjetljive populacije, stoga je ključno naučiti svoje dijete o njegovim osjećajima i kako se nositi s njima.

Zaista je važno ne natjerati ga da se osjeća kao da je čudno ili u krivu jer ima tako duboke emocije. Također je važno potvrditi, ali ne i preuveličati djetetovo iskustvo. Na primjer, potvrđivanje je: „Znam da boli kad udariš nožni prst. Donijet ću ti malo leda” dok je pretjerivanje “O, jadno moje dijete! To mora jako boljeti. Daj da vidim! To izgleda jako, jako bolno. Vidim zašto plačeš! Stvarno boli, zar ne!”

Evo nekoliko savjeta kako svom djetetu pomoći da se nosi sa svojim emocijama:

1.         Koristite time-in umjesto time out. Set alata za vrijeme trajanja pomoći će vam stvoriti umirujući prostor za reguliranje emocija i podučavanje o njima.

2.         Naučite ih kako duboko udahnuti, zagrliti ih, smiriti, zabilježite ili nacrtajte njihove osjećaje kako biste im pomogli u teškim trenucima.

3.         Koristiti igre i aktivnosti podučavati o osjećajima.

Naučite ih postavljati granice

Osjetljiva djeca često ugađaju ljudima i perfekcionisti. Idu iznad i dalje kako bi svi oko sebe bili sretni i udobni, a ponekad se previše natežu ili previše stavljaju potrebe drugih ispred svojih. Naučite ih da ih postavljanje granica ne čini sebičnima i da je u redu (čak i lijepo) biti manjkav i nesavršen.

Evo nekoliko ideja:

1.         Dajte im scenarije koje će reći svojim vršnjacima kada im je potrebno izaći iz neke situacije.

2.         Dajte im glas u svom domu kako bi mogli pronaći svoj glas izvan njega.

3.         Naučite ih da vjeruju svojoj intuiciji i poštuju svoje instinkte.

4.         Situacije igranja uloga u kojima će možda trebati nametnuti granicu.

5.         Potražite dječje knjige o granicama, poput „Ne znaci ne!“.

Riječ opreza

Može biti teško ne „prezaštititi“ ovu djecu. To je tanka linija koju treba naučiti, koliko dijete može podnijeti i koji je najbolji način da ga se podrži bez gušenja njegovog rasta. Ne postoji savršen odgovor. Previše zaštitnički nastrojen šalje pogrešnu poruku — kaže da ne vjerujem da će se moći nositi s ovim. Tako je najbolja poruka koju se može dati osjetljivoj djeci je da vjeruju u sebe i svoju sposobnost da mogu slobodno letjeti, a roditelji će biti tu za njih ako padnu.

Izvor//Autor: MotherLy // Rebecca Eanes

Prijašnja objava

FONETIKA ZA KVANTNE TEHNOLOGIJE

Slijedeća objava

JE LI KVANTNA TEORIJA ČUDNA?

Možda će Vas interesirati i ovo:

UNUTRAŠNJI MIR

Mnogobrojna znanstvena istraživanja stalno potvrđuju izuzetno povoljan utjecaj meditacije na one koji je prakticiraju. U njihovom tijelu se tokom vremena smanjuje količina stresa, a njihov mozak iskazuje sve veću uravnoteženost. U svom svakodnevnom životu postižu […]

10 KARAKTERISTIKA ISPUNJENE ŽENE

Ruski psiholog Mihail Labkovski: Nemilosrdno odbijaju sve što se ne uklapa u njihovu sliku zvanu „Kako ja želim“. I suprotno glasinama onih koji im zavide, dobivaju posao, muža i život kakav žele. 1. OD DJETINJSTVA […]