SLOBODA JE ODGOVORNOST

05/01/2023

SLOBODA JE ODGOVORNOST

OTKRIVENA NAJJEDNOSTAVNIJA STANICA U MEĐUZVJEZDANOM PROSTORU

Víctor Rivilla i njegovi kolege u Španjolskom astrobiološkom centru u Madridu napravili su zapanjujuće otkriće. Tim je uočio vitalnu komponentu najjednostavnijeg fosfolipida u svemiru. Ako niste svjesni, fosfolipidi su molekule koje čine membrane svih stanica na Zemlji. U prethodnom otisku koji nije recenziran, tim objašnjava svoje otkriće fosfolipidne komponente, poznate kao etanolamin i napominje da ovo otkriće ukazuje da su svi prekursori života mogli potjecati iz svemira.

Stanična membrana Dizajn ćelije/iStock

Znanost tek treba dati potpuno otkriće o podrijetlu života, ali znamo nekoliko stvari. Znamo da je život na Zemlji počeo prije otprilike 4,5 milijardi godina i uključivao je bezbroj molekularnih komponenti. Jedna teorija objašnjava da su te komponente bile dostupne na Zemlji jer je planet zasijan iz svemira s građevnim blokovima potrebnim za život – da je prostor ispunjen plinom i prašinom koji sadrže sve organske molekule potrebne za život.

Astronomi su promatrali i zabilježili ove građevne blokove, koji se sastoje od aminokiselina, prekursora proteina i molekula koje mogu pohranjivati ​​informacije u obliku DNK. No, postoji još jedna ključna komponenta za život – molekule koje mogu formirati membrane sposobne za kapsuliranje i zaštitu molekula života u odjeljcima koji se nazivaju protostanice. Fosfolipidi nikada nisu opaženi u svemiru. Sve do otkrića Riville i njegovog tima.

Nastanak života na Zemlji i drugim planetima

Grupa je analizirala svjetlost iz međuzvjezdanog oblaka plina i prašine nazvanog Strijelac B2, samo 390 svjetlosnih godina od središta Mliječne staze. Etanolamin ima kemijsku formulu NH2CH2CH2OH. Tim je simulirao spektar koji bi ova molekula trebala proizvesti na niskim temperaturama za koje se smatra da postoje u oblaku. Zatim su tražili i pronašli jasne dokaze ovog spektra u svjetlosti koja je prošla kroz oblak. “Ovo ima važne implikacije ne samo za teorije o podrijetlu života na Zemlji već i na druge nastanjive planete i satelite bilo gdje u Svemiru”, rekao je tim.

Ranije su astronomi pronašli etanolamin u meteoritima. Istraživači još uvijek nisu svjesni kako je dospio tamo, a neki tvrde da je nastao isključivo bizarnim skupom reakcija na roditeljskom asteroidu.

Međutim, prema posljednjem otkriću, etanolamin je mnogo rasprostranjeniji.

Tajnovitosti nikad kraja

Na Zemlji, etanolamin tvori hidrofilnu glavu fosfolipidnih molekula koje se samosastavljaju u stanične membrane. Rivilla i suradnici rekli su za Astronomy Magazine da njegovo otkriće u međuzvjezdanim oblacima sugerira da se “etanolamin mogao prenijeti iz proto-Solarne maglice na planetezimale i manja tijela Sunčevog sustava, a nakon toga na naš planet.” To je pak moglo dovesti do stvaranja stanica u prebiotskoj juhi iz koje su nastali naši najraniji preci.

Još jedna radikalna ideja je da bi etanolamin mogao omogućiti stvaranje protostanica u samom međuzvjezdanom mediju. Međuzvjezdani medij bogat je drugim prebiotičkim komponentama, kao što su voda i aminokiseline. Rezultat bi tada bili gotovi lonci za taljenje prebiotičke mješavine spremne za zasijavanje Zemlje ili bilo kojeg drugog tijela koje prolazi.

Iako ništa od ovoga ne daje odgovor na pitanje kako je nastao život na Zemlji, djelo je pokazatelj da više ne postoji misterija o tome odakle su gradivni elementi života mogli doći. “Ovi rezultati pokazuju da se etanolamin učinkovito formira u svemiru i ako je dostavljen na ranu Zemlju, mogao je doprinijeti sastavljanju i ranoj evoluciji primitivnih membrana”, rekli su Rivilla i tim. Međutim, ono što se dogodilo još uvijek je obavijeno velom tajne.

Izvor // Autor: InterestingEngineering // Deena Terezije

Prijašnja objava

GODINA U ZNAKU FIZIKE

Slijedeća objava

PROBOJ U NUKLEARNOJ FUZIJI

Možda će Vas interesirati i ovo:

6 MILIJARDI PLANETA POPUT ZEMLJE U GALAKSIJI?

Astronomi predlažu novu procjenu planeta sličnih Zemlji u galaksiji Mliječni put. Rade novu analizu na temelju podataka NASA-inog svemirskog teleskopa Kepler. Istraživači procjenjuju da samo u našoj galaksiji može biti čak šest milijardi planeta sličnih […]

JELI OTKRIVENA TAMNA ENERGIJA?

Ne zna se više nego što se zna. Ispostavilo se da je otprilike 68 % svemira tamna energija. Nova studija izvješćuje da su neki neobjašnjivi rezultati eksperimenta XENON1T u Italiji možda uzrokovani tamnom energijom, a ne […]