Savjetodavna skupina od 12 zvijezda treba voditi ESA-ino ljudsko i robotsko istraživanje svemira dok agencija ima za cilj povećati europske ambicije u svemiru.
Savjetodavna skupina na visokoj razini pružit će ESA-inim donositeljima odluka neovisnu i objektivnu procjenu visoke razine u vezi s geopolitičkom, gospodarskom i društvenom važnošću ljudskog i robotskog istraživanja svemira za Europu te preporučene opcije za daljnji put.
Grupa – sastavljena od osam muškaraca i pet žena – uključuje političke ličnosti uključujući bivšeg premijera, kao i ekonomiste, akademike i istraživače.
ESA je nedavno objavila svoj plan istraživanja pod nazivom Terrae Novae 2030+ koji predstavlja svoju ambicioznu viziju istraživanja za Europu. Njegovi su ciljevi trostruki: stvoriti nove mogućnosti u niskoj Zemljinoj orbiti za održivu europsku prisutnost nakon Međunarodne svemirske postaje; omogućiti prvom Europljaninu da istraži Mjesečevu površinu do 2030. kao korak prema održivom istraživanju Mjeseca u 2030-ima; i pripremiti horizontski cilj da Europa bude dio prve ljudske misije na Marsu.
ESA-ini napori da oblikuje budućnost svemirskog prijevoza također utječu na nova strateška razmatranja. Ove se vizije nadograđuju na poruci o poticanju europskog istraživanja svemira koja dolazi iz Manifesta Matosinhosa dogovorenog između ESA-e i njezinih država članica u studenom 2021. Ta je poruka dodatno naglašena na Summitu o svemiru održanom u veljači 2022., kada je glavni direktor ESA-e, Josef Aschbacher, zamoljen da pripremi političku debatu o istraživanju.
„Samit o svemiru dao mi je mandat da uspostavim Savjetodavnu skupinu na visokoj razini za ljudska i robotska istraživanja svemira za Europu – i to vidim kao izvanrednu priliku da pripremim dalekosežnu odluku naših država članica o budućnosti Europe u istraživanje svemira” – rekao je Josef Aschbacher.
“Jako cijenim spremnost izvanrednih članova grupe da pruže svoju raznoliku i neusporedivu stručnost kako bi založili novu, mnogo jaču ulogu Europe u ljudskom i robotskom istraživanju svemira.”
Skupina bi se trebala sastati dvaput u 2022. – u rujnu i studenom – kako bi se temeljem njezinog rada moglo informirati o odlukama koje bi trebale biti donesene na Vijeću ministara ESA-e, koje je planirano za kraj studenog 2022.
Potom će se ponovno sastati u siječnju 2023. i objaviti izvješće u ožujku 2023. koje će informirati o raspravama o svemirskom summitu za koji je predviđeno da se održi kao zajedničko Vijeće za svemir ESA-e i EU-a u drugoj polovici 2023.
Kai-Uwe Schrogl, ESA-in posebni savjetnik za politička pitanja, kaže: „Očekuje se da će odluke na Svemirskom summitu 2023., koje je inicirao glavni direktor ESA-e Josef Aschbacher, otvoriti novu eru za europsko istraživanje svemira, autonomno, ali i spremno za suradnju s tradicionalnim partnerima, kao i novima.”
12 članova skupine su: Stefania Giannini, bivša ministrica obrazovanja, sveučilišta i istraživanja u Italiji; Erling Kagge, istraživač koji je prvi pješice dosegao sva tri “pola” (Sjeverni pol, Južni pol i Mount Everest); Mariana Mazzucato, profesorica na University College London, direktorica Inst. za inovacije i javnu namjenu te autor knjige Mission Economy; Maria Theresia Niss, članica Nacionalnog vijeća Austrije i buduća predsjedavajuća Europske međuparlamentarne svemirske konferencije; Cedric O, bivši državni tajnik za digitalni sektor Francuske; Chris Rapley, profesor klimatskih znanosti na Sveučilišnom koledžu u Londonu i predsjednik Europskog odbora za svemirske znanosti Europske znanstvene zaklade; Anders Fogh Rasmussen, bivši glavni tajnik NATO-a i bivši premijer Danske; Anna Rathsman, predsjednica Vijeća ESA-e i glavna direktorica Švedske nacionalne svemirske agencije; Tomasz Rozek, znanstveni komunikator; Francois Schuiten, autor najprodavanijih stripova; Christoph Schweizer, glavni izvršni direktor Boston Consulting Group; i Saadia Zahidi, direktorica Svjetskog ekonomskog foruma.
Izvor: European Space Agency