Teško pamtim brojeve; S njima nemam emocionalne veze, suprotno stereotipima matematičara. Dakle, kada se želim sjetiti telefonskog broja, na primjer, uspješniji sam ako brojeve prevedem u glazbene note ili riječi.
Mislim na ovo kao na matematičku tehniku, jer je matematika povezanost različitih tema kako bi pomogla našim misaonim procesima. Često započinjemo s nečim teško razumljivim i gradimo vezu s nečim intuitivnijim.
Jedan od mojih najdražih primjera toga bila je Emmy Noether, briljantna njemačka matematičarka s početka 20. stoljeća. Obljetnica njezine smrti je 14. travnja, a njezina životna priča jednako je relevantna, kao i ona matematička. Bila je u prvom planu među ženama matematičarkama u svim fazama svog obrazovanja, ali nakon što je napokon dobila nastavničko mjesto na Sveučilištu u Göttingenu, nacisti su je uklonili jer je bila Židovka. Angažirana od Bryn Mawr College, Noether je utočište pronašla u SAD-u, ali umrla je samo dvije godine kasnije u 53. godini – ističe autorica teksta.

Emmy Noether, pionirka apstraktne matematike, pomogla je matematičarima objasniti teoriju relativnosti // Ilustracija: Tomasz Walenta, Getty images, Alamy
Ipak, Noether je postavila temelje modernoj apstraktnoj matematici. U to su vrijeme matematičari počinjali shvaćati da umjesto proučavanja svojstava određenih objekata mogu proučavati sustave općih svojstava. Na primjer, umjesto da izravno proučavamo brojeve i aritmetiku, proučavamo opće sustave u kojima možete zbrajati i množiti i pokazati da su brojevi samo jedan primjer. Iste tehnike možemo koristiti za proučavanje ostalih primjera. Ovo je središnja ideja suvremene matematike, a Noetherino je djelo bilo na početku.
No Noether se također pokazala sjajnom teoretičarkom koja uspostavlja vezu između čiste matematike i fizike. Matematičari David Hilbert i Felix Klein pokušavali su razumjeti Einsteinovu teoriju opće relativnosti, a 1915. pozvali su Emmy Noether da ih posjeti u Göttingenu, jer je bila stručnjakinja za dio čiste matematike za koji su mislili da će im pomoći. Tada je pozvan i Einstein, a uslijedila je intenzivna korespondencija između Einsteina, Hilberta i Kleina u kojoj se oni više puta pozivaju na to koliko im je Noether pomogla razumjeti matematiku koja stoji iza fizike.
Piše//Autor//Izvor: Iva Slavica Ilić//Eugenia Cheng//Wsj.com