PROJEKT SOELA – Solarni električni automobil, Tehničke škole Sisak, Sisačko – moslavačke županije, Srednje strukovne škole Velika Gorica, Tehničke škole Kutina, Srednje škole Vice Vlatkovića Zadar, Elektrotehničke i prometne škole Osijek, Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, osmišljen je kao razvoj novih inovativnih izvannastavnih aktivnosti kojima se potiče primjenu obnovljivih izvora energije za napajanje vozila.
Primjena novih metoda za obrazovanje učenika, koja će im dati specifična znanja kako bi bili konkurentniji na tržištu rada; Poboljšati standard realizacije praktične nastave atraktivnim programom izrade solarnog električnog automobila, stvoriti osnovne tehničke uvjete za pokretanje novih kurikuluma u području primjene obnovljivih izvora energije, poticati tehničke strukovne škole u razvoju i primjeni novih i suvremenih znanstvenih, tehničkih i inovativnih dostignuća u redovne aktivnosti odgoja i obrazovanja. Na taj način stvaraju se preduvjeti za modernizaciju postojećih školskih kurikuluma i stvaranje potpuno novih koji prate svjetski tehnološki napredak.


Povećanje kompetencija i znanja nastavnika i učenika u području energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora sunčeve energije, povećanja kompetencija i znanja nastavnika u razvoju i primjeni pogonskih elemenata za vozila budućnosti, promoviranje primjene solarne energije, izrada solarnog električnog automobila napajanog iz fotonaponskih modula u jednoj školskoj godini i praktična realizacija plana za smanjenje emisije CO2.

Program izrade solarnog električnog automobila je posebno atraktivan u promidžbi škole i odličan razlog učenika osmih razreda za upis u prvi razred u narednoj školskoj godini, zainteresiranih za praktičnu primjenu solarne energije za pogon vozila. Odabirom učenika formira se ekipa za realizaciju projekta. Ekipa treba osmisliti, projektirati i izraditi solarni električni automobil od zadanih osnovnih tehničkih elemenata. Nabavka potrebne opreme za izradu solarnog automobila i didaktičku opremu za učenje.

Škole partneri dobivaju potpuno iste dijelove solarnog električnog automobila i njihov zadatak je izrada solarnog automobila u tekućoj školskoj godini u okviru praktične nastave učenika. Nabavka električnog automobila serijski proizvedenog. Električni automobil će služiti u edukativne svrhe i za razvoju novog kurikuluma. Organiziraju se stručne radionice za mentore, kojoj je osnovni cilj da mentori usvoje osnovna stručna znanja o projektiranju automobila i praktičnoj primjeni fotonaponskih sustava. Fotonaponski sustav je temeljni izvor energije za pokretanje solarnog automobila.

Učenici kroz radionice usvajaju teoretska i praktična znanja iz područja: projektiranje električnih automobila, praktična primjena solarne tehnologije i električni pogon za različite vrste vozila nove generacije. Organiziranje utrke solarnih električnih automobila. Završna aktivnost projekta je organizacija utrke solarnih električnih automobila, koja se održava u Gradu Sisku, što je već tradicionalno događanje po završetku projekta, jer se na atraktivan način promovira primjena solarne energije, a time i zaštita okoliša. Utrka solarnih električnih automobila jedina je takve vrste u Europskoj uniji.

Projekt SOELA – Solarni električni automobil vrlo je specifičan, jedinstven i inovativan jer se njegovom realizacijom želi podići razina kompetencije nastavnika i učenika u tehničkim i strukovnim školama. Posebno se to odnosi na podizanje kvalitete stručne prakse kao osnovnog temelja postojeće, ali i buduće proizvodnje u gospodarstvu Republike Hrvatske. Projekt se financira sredstvima Europske unije iz IPA 4 programa “Razvoj ljudskih resursa” u iznosu od cca 190 000 €. U programu se nalazi pet škola: Tehnička škola Sisak – kao nositelj projekta,Tehnička škola Kutina, Srednja strukovna škola Velika Gorica, Elektrotehnička i prometna škola Osijek te Strukovna škola Vice Vlatkovića Zadar.

U konačnici cijeli projekt će možda biti temelj potpuno novom zanimanju koje bi se možda moglo zvati “Tehničar za solarna vozila”, a u pripremi je i prijedlog kurikuluma za to novo zanimanje. To drugim riječima znači da bi i nova industrijska grana “solarna vozila” mogla naći svoje mjesto u ukupnom gospodarstvu Republike Hrvatske.

Na razvoju i pripremi projekta su kao stručni suradnici radili poznati stručnjaci: Marinko Stojkov, prof.dr.sc. – Strojarski fakultet u Slavonskom Brodu, Ljubomir Majdandžić, doc.dr.sc. – Veleučilište Karlovac, Igor Jurić (poznati dizajner prvog solarnog automobila), Maja Maratović, M.Sc.E.E. – Tehnička škola Slavonski Brod, Vikica Lukić, dipl.ing. – Tehnička škola Slavonski Brod i OPM koncept. Na izradi natječajne dokumentacije veliku pomoć je pružila Sisačko-moslavačka županija, Tatjana Puškarić, prof. i Snježana Tomašević, prof. te autor i voditelj projekta Stevče Arsoski, ing.el. – Tehnička škole Sisak i Davor Malović, dipl.ing.

8. utrka solarnih automobila nakon dvogodišnje stanke uzrokovane pandemijom svjetskih razmjera održat će se 10. – 12. lipnja 2021.
Piše / Foto: Iva Slavica Ilić