SLOBODA JE ODGOVORNOST

05/01/2023

SLOBODA JE ODGOVORNOST

SVEMIRSKA TEHNOLOGIJA SPAJA SVIJET

Za svoj razvoj pametni gradovi trebaju podršku svih raspoloživih tehnoloških rješenja. Zbog toga ne čudi što oni kojima je najnaprednija tehnologija i smisao postojanja, aktivno sudjeluju u stvaranju novih pametnih rješenja. Naime, američka NASA već nekoliko godina provodi projekte koji podupiru razvojne tehnologije i istraživanja u svrhu razvoja pametnih gradova, a svoj napredak stavlja na raspolaganje i državama koja takva istraživanja nikada ne bi mogla samostalno provoditi.

Pametni gradovi za svoje funkcioniranje zahtijevaju povezivanje i mogućnost obrade velikih količina podataka (Big Data). Implementacija različitih rješenja pomoću kojih neki grad postaje pametan, zahtijeva i hvatanje tih podataka, kako bi se isti mogli obraditi, a zaključci relevantno primijeniti. Veliku ulogu u svemu tome imaju geoprostorne tehnologije. Mapiranje svijeta iznimno je važno za besprijekorno funkcioniranje procesa u pametnim gradovima, a gdje pronaći bolji i cjelovitiji pogled na stvari nego u svemiru.

Geoprostorne tehnologije za pametni grad

Geoprostorne tehnologije – termin koji se koristi kako bi se opisali mnogo različitih alata kojima možemo izvršiti mapiranje zemljine površine i analizu društva. U ranim fazama razvoja čovječanstva to su bili kartografi i svi oni koji su na bilo koji način pokušali zapisati gdje se što na Zemlji nalazi. Zajedno s razvojem tehnologije, rasle su i njihove mogućnosti, pa smo od kamera koje su uz pomoć ptica bilježile fotografije iz zraka, došli do svemirskih brodova, sondi i satelita. Prema procjenama, geoprostorne tehnologije na svjetskoj razini danas vrijede oko 500 milijardi dolara. 

Njihova je primjena doista raznolika, od toga da pomažu pri snalaženju ljudima s poteškoćama s vidom, do praćenja prometa i navođenja u istom. Kako bi se postigla razina funkcionalnosti koju od njih danas očekujemo, programi kojima se koriste zahtijevaju ogromne količine podataka, kako bi nam pružili točne i relevantne rezultate. Kao najpoznatija svjetska agencija za svemirska istraživanja, NASA je na raspolaganju stavila svoje resurse kako bi do podataka mogli doći baš svi. 

Suradnja na relaciji UN – NASA

2015. godine, na samitu UN-a, usvojen je „Program održivog razvoja do 2030.“ sa svojih 17 glavnih ciljeva. Održivi razvoj po definiciji je razvoj koji zadovoljava potrebe sadašnjosti, bez ugrožavanja mogućnosti budućih generacija do zadovoljenja vlastitih potreba. Kako bi se on ostvario potrebno je uskladiti ekonomski rast, socijalnu uključenost i zaštitu okoliša. Iskorjenjivanje siromaštva i uspostavljanje jednakih prilika za sve ljude na svijetu jedna je od odrednice ovakvog razvoja. Upravo zato NASA je odlučila uključiti i ponuditi svoje resurse u vidu programa „World Wind“. Riječ je o web platformi otvorenog koda koju su pokrenuli 2003. godine. 

Platforma djeluje kao alat za razvoj softvera koji razvojnim inženjerima omogućuje jednostavnu i učinkovitu izgradnju vlastite aplikacije pomoću satelitskih, tematskih i geoprostornih podataka za vizualizaciju i istraživanje. Pomoću nje programi mogu brzo kreirati vizualizacije 3D globusa, karti i geografskih informacija. World Wind koriste organizacije diljem svijeta za promatranje vremenskih obrazaca, vizualizaciju gradova i teritorija, vođenje evidencija o kretanju vozila, analizu geoprostornih podataka i širenje znanja. Poboljšani alati mogu pomoći zemljama u razvoju u inteligentnom odgovoru na izazove poput siromaštva, klime, promjene, obrazovanja, zdravlja, katastrofe i drugih. World Wind omogućuje pristup značajkama koje poboljšavaju proces donošenja odluka uzimajući u obzir pokazatelje i ciljeve postavljene u UN-u za 2030. godinu. 

U 2017. godine NASA i Europska svemirska agencija pokrenuli su “DelBianco CitySmart” – novu seriju alata izgrađenu na World Windu kako bi se poboljšala operativna učinkovitost i upravljanje gradskim infrastrukturom u pametnim gradovima. Uz pomoć novih tehnologija, gradovi će moći povećati održivost, učinkovitost, kvalitetu života i svijest, istovremeno ispunjavajući svoje potrebe upravljanja gradom.

Pametni gradovi bez diskriminacije kao preduvjet opstanka

Kako bi se nosili s rastom broja stanovnika u nekim dijelovima svijeta, progresivne će vlade zahtijevati prostorno osposobljeno i orijentirano društvo, no za zemlje u razvoju to znači da još uvijek postoje mnoge prepreke koje treba prevladati. Potrebno je mnogo infrastrukture da bi grad bio pametan, a velika dio te infrastrukture još treba izgraditi. No, cilj je jasan – svijetu su potrebni univerzalni pametni gradovi. 

Poboljšana potpora izgradnje kapaciteta za zemlje u razvoju pomoći će u stvaranju pametnijih i održivih gradova. Kvalitetni, pravovremeni i pouzdani podaci o dohotku, spolu, dobi, rasi, etničkoj pripadnosti, migracijskom statusu, zemljopisnom položaju i drugim obilježjima identificirani su kao prioritet. Postizanje tih rezultata će, uz digitalnu transformaciju, zahtijevati i transformaciju u načinu na koji razmišljamo o održivom razvoju. Ostaje nam vidjeti kako će 2030. doista izgledati.

#geoprostorne tehnologije #istraživanje #nasa #pametni grad

Izvor: GoDigital

Prijašnja objava

JELI OTKRIVENA TAMNA ENERGIJA?

Slijedeća objava

MOŽE LI UMJETNA INTELIGENCIJA NADMAŠITI INTELIGENCIJU?

Možda će Vas interesirati i ovo:

10 KARAKTERISTIKA ISPUNJENE ŽENE

Ruski psiholog Mihail Labkovski: Nemilosrdno odbijaju sve što se ne uklapa u njihovu sliku zvanu „Kako ja želim“. I suprotno glasinama onih koji im zavide, dobivaju posao, muža i život kakav žele. 1. OD DJETINJSTVA […]

INFORMACIJSKI REALIZAM

U svojoj knjizi Our Mathematical Universe iz 2014., fizičar Max Tegmark hrabro tvrdi da su “protoni, atomi, molekule, stanice i zvijezde” suvišna “prtljaga”. Navodno je stvaran samo matematički aparat koji se koristi za opisivanje ponašanja materije, a ne sama materija. Za […]