Najmanja bijela patuljasta zvijezda ikad pronađena približno je iste veličine kao i Zemljin mjesec, ali masivnija od sunca. Čini se da se smanjuje, što bi moglo dovesti do kolosalne eksplozije.

Ilaria Caiazzo s Kalifornijskog tehnološkog instituta i njezini kolege otkrili su ovu zvijezdu, nazvanu ZTF J190132.9 + 145808.7, koristeći Zwicky Transient Facility u Kaliforniji. Zatim su izvršili dodatna promatranja drugim teleskopima kako bi potvrdili njegova svojstva.
Istraživači su otkrili da se izvanredno brzo okreće, vrteći se jednom u 6,9 minuta. Snaga magnetskog polja na njegovoj površini kreće se između 600 i 900 megagaussa – više od 1 milijarde puta jače od Zemljinog magnetskog polja.
Zvijezda, udaljena oko 130 svjetlosnih godina od Zemlje, ima radijus od oko 2140 kilometara, samo 400 kilometara veći od mjeseca. Ali također ima masu otprilike 1,3 puta veću od mase sunca, blizu granice koliko masivni bijeli patuljci mogu postati. Iako se većina bijelih patuljaka na kraju svog života formira od pojedinačnih zvijezda, ova ekstremna masa ukazuje na to da je to možda krajnji rezultat spajanja dvaju rodonačelnika bijelih patuljaka .
“Ako su, dva rodonačelnika bijela patuljka, masivna, konačni ishod je eksplozija, Supernova, ali ako su to dva ne posebno masivna bijela patuljka, tada sustav može preživjeti i stvoriti još jednog bijelog patuljka, vrlo neobičnog ” – rekao je Caiazzo na konferenciji za novinare. “Ovaj je stvarno na toj granici, jer upravo je izbjegao eksploziju.”
Zbog ekstremnog pritiska u svojoj srži, istraživači kažu da se tamo može dogoditi čudan atomski proces koji pretvara protone u neutrone, što mu omogućuje da postane još kompaktniji.
“To nije samo najmanji bijeli patuljak ikad pronađen, već se i smanjuje”, rekao je Caiazzo. “Ako se ovo nastavi, moglo bi se srušiti.” Taj bi kolaps mogao rezultirati ili izvanredno gustom neutronskom zvijezdom ili eksplozijom u sljedećih nekoliko stotina milijuna godina. Dakle, najmanji bijeli patuljak možda ipak nije trajno izbjegao eksploziju.
Izvor//Autor//Piše: Lei Crane//NewScientist//Iva Slavica Ilić