Naslovna: Vidikovac Mađerkin breg
Međimurje, smješteno na krajnjem sjeveru Hrvatske jest najmanja hrvatska županija, ali puna je velikih priča. Sve se one, međusobno različite i koloritne, križaju u jednoj točki – održivosti. Zovu ga zelenom kolijevkom Hrvatske pa ne čudi da je, zastupajući vrijednosti zelenog i održivog, baš Međimurje, još prije nekoliko godina, prvo u Hrvatskoj dobilo Green Destinations oznaku – svjetski certifikat za održivost turizma. Od antičkih mu je vremena nadimak Hortus Croatiae – Cvjetnjak Hrvatske. Neslužbeni grb Međimurja zorno govori o županiji na Sjeveru, orijentiranoj na očuvanje prirode – grlica i ljubičica – fijolica.
Županiju omeđenu Murom i Dravom, koja graniči s Mađarskom i Slovenijom najznačajnije je obilježila plemenita obitelj vojskovođa i intelektualaca – knezova Zrinskih. Hrvatska velikaška obitelj tijekom srednjeg je vijeka značajno utjecala na politički, društveni i kulturni život pa ih se u Međimurju rado prisjećaju tijekom tradicijskih slavlja. Dvorac koji su sagradili u Čakovcu danas je kulturna znamenitost, u njemu se nalazi i Muzej Međimurja. Tu je i muzej Riznica Međimurja, dio Ekomuzeja Međimurje, koji čuva baštinske vrednote, jedna je od njih, Međimurska popovka uvrštena na listu nematerijalne kulturne baštine UNESCO-a.
Ekomuzej je mreža od 14 baštinskih lokaliteta – Mlin na Muri u Sv. Martinu na Muri, crkva Sv. Jeronima u Štrigovi, muzej rudarstva Cimper u Morskom Središću, centar Med dvemi vodami u Križovcu, Štrekari i kovači u Dunjkovcu i Gornjem Hrašćanu, Centar dr. Rudolfa Steinera u Donjem Kraljevcu, Dravski zlatari u Donjem Vidovcu te Nekropola pod tumulima u Goričanu. Kroz njih se isprepliću doživljaji prirodne baštine, tradicijske arhitekture, stara znanja, svjetska imena, arheološke tajne, industrijska baština i narodni izvorni običaji. Sve su lokacije i sadržaji, kroz multimedijalni postav, na interaktivan i zabavni način prezentirani u Centru za posjetitelje Ekomuzeja u Čakovcu.
Međimurje najbolje opisuju riječi zapisane na web stranici Turističke zajednice Međimurske županije, Visit Međimurje – „Gospodarstvo i društvo funkcioniraju skladno, ali bez nepotrebnog stresa. Svi i sve je u pokretu i aktivno, ali bez kaosa. Očuvana je velika bioraznolikost krajolika, ali sve uredno i čisto. Jede se i pije često i fino, ali zdravo i domaće. Narodne pjesme su najčešće sjetne, ali druženja i festivali su puni veselja i zabave. Putuje se i radi na svim meridijanima svijeta, ali i kod kuće se prihvaća drukčije i novo. Baš zbog takvog duha koji prožima Međimurje putnici i gosti se ovdje osjećaju opušteni kao da su doma“.
Gotovo četvrtinu Međimurske županije zauzima Regionalni park Mura–Drava, koji je UNESCO proglasio dijelom Rezervata biosfere Mura–Drava te jedinstvenom krajobrazu dao i globalni pečat. Rezervat vrvi bogatstvom zaštićenog biljnog i životinjskog svijeta, među kojima i mnogobrojnim zaštićenim pticama. U istraživanje ovog krajolika najbolje je krenuti tradicionalnim drvenim čamcem, kajakom ili biciklom po uređenim biciklističkim stazama.
Stabla gigantskih platana u Svetom Urbanu, spomenik prirode Bedekovićeve grabe, stablo tulipanovca u Vučetincu te platane u Nedelišću, krajobraz rijeke Mure u Gornjem Međimurju i stablo hrasta lužnjaka u Donjem Vidovcu, ginka u Donjoj Dubravi i magnolije u Pribislavcu – u Donjem Međimurju, pojedinačno su zaštićeni spomenici prirode. I Čakovec ima zaštićeno stablo – impozantnu gliciniju.
Prije nekoliko je mjeseci ovaj kraj, ali i cijelo Međimurje, obišao i svjetski poznati avanturist, televizijski voditelj, pisac i promotor održivog načina života, Britanac Ben Fogle, poznat po svojim serijalima iz divljine i ono malo netaknutih oaza koje je uspjelo ostati zaštićeno od čovječanstva i zaključio da Međimurje s pravom nosi Green Destination oznaku. Zeleno je i bujno, promiče ekološku i ekonomsku održivost, zato sam došao i nisam pogriješio, dijelimo iste vrijednosti – rekao je Ben Fogle dok je odmarao oči i um u međimurskom krajoliku.
Ono što međimurskoj vizuri daje poseban pečat i čar su brojni vinogradi koji dominiraju vizurom. Vina koja se proizvode od nekoliko sorti grožđa, Međimurci osobito vole autohtonu sortu pušipel, globalno su cijenjena i s najprestižnijeg se Decanter World Wine Awardsu u Londonu, iz godine u godinu vraćaju sa sve većim brojem osvojenih Decantera. Pušipelu u čast se sredinom svibnja u Štrigovi održava međunarodni festival Urbanovo, a vinogradari i vinari svoja cijenjena vina najradije nude u sve većem broju kušaonica uz svoje vinarije i vinske ceste Međimurja.
Tijekom cijele su godine domaćini raznih evenata vezanih uz vino, poput Vincekovog pohoda, Vincekovog festivala u Štrigovi i Sv. Martinu na Muri u siječnju, svibanj je mjesec za Urbanovo, lipanj je mjesec kad se na međimurskoj Vinskoj cesti održava Umjetnička kolonija Štrigova i brojni koncerti, u srpnju se održavaju Štrigovske noći, Go V Gorice, Festival Halicanum u Toplicama Sv. Martin te odlično primljen, originalan Jazz u vinogradu na Mađerki. Studeni je vrijeme za Martinja i Festival mladog vina, a na koncu je godine Advent na Mađerki vinoljupcima redovna destinacija.
Međimurska je kuhinja zdrava, kvalitetna i prirodno ukusna, puna antioksidansa. Županija ima desetke domaćih, ekoloških uzgajivača. Meso z tiblice, črno ulje, jedinstvena međimurska gibanica. Sve su to aduti međimurske gastronomije koji se nude u desetak restorana, okupljenih znakom „Međimurski zlatni gurman“. Najpoznatija je glasovita „Mala hiža“, s preporukama Michelina i vodiča Gault&Millau. Da to što rade, rade dobro, dokazuje i trostruka dodjela znaka EDEN – oznake Europske destinacije turističke izvrsnosti, nagrada The Swiss Tourisam Award te članstvo u strogo selektiranoj Mreži za gastronomiju Svjetske turističke organizacije, UNTWO.
Kad se vinu pridruže delicije autohtone, međimurske kuhinje, slobodno je Međimurje nazvati etno gastrološkim rajem za nepce i dušu. Zdravo i fino, jednostavna je, a najteža zadaća modernog turizma. Međimurje ju uspijeva ostvarivati godinama. Uz ponudu aktivnosti u zelenoj prirodi, finom vinu i zdravom, domaćem zalogaju, Terme Sveti Martin pružaju fizičku regeneraciju. Prvi su healtness resort u Europi, prostiru se na čak 27 ha u prirodi, a povijest im seže 100 godina unatrag. Uz jednu od najzdravijih termomineralnih voda u Europi, koja se crpi s dubine od 800 metara i ostatak je Panonskog mora od prije 43.000 godina, Terme Sveti Martin poznate su po vrhunskim wellness uslugama i bogatoj ponudi za profesionalne i rekreativne sportaše.
U cijelom se resortu isprepliću duhovna stvarnost i holistička filozofija dr. Rudolfa Steinera, začetnika biodinamike. Terme imaju vlastiti biodinamički vrt prepun zdravog, organskog povrća, voća i začinskog bilja, koje se svakodnevno servira gostima. Kompleks termalnih bazrena „The Temple of Life“, izvor su zdravlja. Specijalisti frekventne medicine kroz Body Vitality Scan, gostu zdravstvenog turizma preventivno će provjeriti opće stanje organizma te provjerom vitalnosti organizma, skenirati sklonost određenim zdravstvenim problemima.
Međimurje na svakom koraku brine o skladu uma i tijela, a zahvaljujući odlično uređenoj biciklističkoj infrastrukturi – mreži od čak 888 km, domaćih i međunarodnih ruta, kao stvoreno je za bicikliste. Svaki uspon na blage, vinorodne brežuljke nagrađen je sjajnim vizurama, a za one u boljoj tjelesnoj kondiciji, tu su i znatno zahtjevnije biciklističke staze. Nizinske rute uz Muru i Dravu su, pak, idealne za sve one željne laganog bicikliranja. Za čisti užitak ili brzinske izazove.
Zaključak? Međimurci kvalitetno osmišljavaju svoju turističku priču u koju je uključena cijela županija. Čaroban vrt je u kojemu se živi u harmoniji s prirodom, a svoju će životnu filozofiju zdravog, zelenog i održivog života, lako prenijeti na svakog posjetitelja.