Liberta

Zlatar – Zlatni spoj urbanog i tradicionalnog u srcu Hrvatskog Zagorja

Sadržaj

Grad Zlatar nalazi se u Krapinsko–zagorskoj županiji, u samom srcu Hrvatskog zagorja. Od glavnog grada Zagreba dijeli ga oko 50 km cestovne udaljenosti. Kroz Zlatar prolazi državna cesta D29 iz smjera Zagreba koja ga povezuje i s Varaždinom. Postoje i drugi cestovni pravci koji Zlatar smještaju uvijek na pola puta između ovih velikih gradova. Najbliža željeznička postaja je u Zlatar–Bistrici, udaljena oko pet kilometara. Autobusnim linijama Zlatar je povezan sa Zagrebom kao i s drugim mjestima u Krapinsko–zagorskoj i susjednim županijama.

Uz ime Zlatara koji se spominje još u 13. stoljeću kao posjed Zlatharia, vezano je nekoliko legendi i sve govore o zlatu, a svaki posjetitelj uvjerit će se kako i danas  Zlatar nudi pravo blago u obliku kulturno–povijesne i prirodne baštine te gostoljubivih ljudi i prijateljske atmosfere grada ugodnog, pomalo urbanog, a opet smirujećeg ozračja čiste prirode.

Zlatar obiluje zanimljivim povijesnim lokalitetima, dvorcima, kurijama i srednjovjekovnim utvrdama.

Podno Ivančice, u naselju Belec, osam kilometara od središta Zlatara, nalazi se Crkva sv. Marije Snježne,

jedan od najljepših sakralnih interijera baroknog razdoblja u Hrvatskoj.

U središtu grada nalazi se Galerija izvorne umjetnosti Zlatar, osnovana 1971. godine, s bogatim fundusom od petstotinjak vrijednih slika i skulptura izvornih umjetnika.

V Zlataru niš nije vekše od domače rieči. U njenu se čast već pola stoljeća organiziraju Dani kajkavske riječi“. Pokrenuta 1970. godine kao kulturna, manifestacija je tijekom vremena obogaćena etno, zabavnim i sportskim sadržajima, postavši svojom tradicijom, kvalitetom i posjećenošću jedna od najvažnijih i najvećih manifestacija Hrvatskog zagorja. Posljednjih desetak dana rujna, Zlatar otvara vrata mnoštvu posjetitelja koji koriste priliku za upoznavanje sa starim običajima, zanatima, tradicijskom kulturom i umjetnošću, a sve u ozvučju drage kajkavske riječi  i ozračju bogatog zabavnog sadržaja.

Grad Zlatar smjestio se na obroncima Ivančice, najviše planine sjeverozapadne Hrvatske pa je, zajedno s okolnim naseljima, omiljena polazišna točka brojnim planinarima, koji osim u planinarenju, mogu uživati i u razgledavanju ruševina starih gradova ili se pak družiti u nekom od planinarskih domova, a pod stručnim vodstvom školovanih vodiča zainteresirani mogu isprobati nordijsko hodanje na 24 kilometra trasiranih i obilježenih staza.

Još se jedan svima omiljeni oblik rekreacije prakticira u Zlataru, a to biciklizam. Grad Zlatar s okolicom ima ucrtano i djelomično obilježeno ukupno 97 kilometara biciklističkih staza koje prolaze najatraktivnijim područjem i povezuju prirodne, povijesne i društvene znamenitosti ovog kraja u kojem se organiziraju i biciklistička natjecanja čiji je nositelj Sportsko društvo „Lastavica“.

Na Ribnjacima u Vinipotoku, pet kilometara sjeverno od Zlatara,  tijekom cijele godine moguće je baviti se sportskim ribolovom, uz kupnju dnevne ribolovne dozvole. Zlatarsko Gljivarsko društvo „Medenka“ za sve ljubitelje gljiva kao i one koji uživaju u branju gljiva i žele steći nova znanja, u rujnu organizira Gljivarenje v zlatarskom kraju koji inače obiluje s čak 90 vrsta gljiva.

Tradicionalna zagorska kuhinja obiluje specijalitetima kojima nije lako odoljeti.  Posjetitelj će teško odabrati među delicijama poput purice s mlincima ili kiselog zelja s krvavicama i pečenicama, slasne zlevke od sira, prhkih krampogača s čvarcima, mekih orehnjača i makovnjača ili čuvenih zagorskih sirnih štrukla koji nose zaštitu nematerijalnog hrvatskog kulturnog dobra.

Zlatar u 19 naselja broji nešto više od šest tisuća stanovnika koji Dan svoga Grada slave 27. travnja. Tim se povodom u travnju održavaju Proljetni Dani Kulture – odvoji vuru za kulturu“,uz sadržaje posvećene obilježavanju Dana Grada, s bogatom ponudom kulturnih, zabavnih i sportskih događanja.

Dobrodošli ste u Zlatar!

Izvor: Turistička zajednica Grada Zlatara

Moglo bi vas zanimati...