Podizanjem festivalske zastave, uza zvuke fanfara, u Lepoglavi je prošlog petka, 13. rujna, svečano otvoren 28. Međunarodni festival čipke, na kojem su posjetitelji u tri festivalska dana mogli razgledati neke od najljepših primjeraka čipke iz čak petnaest europskih zemalja, među kojima su i čipke iz Turske – ovogodišnje zemlje partnera, ove najznačajnije i najstarije kulturne priredbe u Lepoglavi.
Gradonačelnik Lepoglave Marijan Škvarić istaknuo je na svečanom otvorenju festivala kako je Lepoglava grad velike i osebujne povijesti, vrijednog kulturnog naslijeđa i prirodnih znamenitosti – grad čipke i čipkarstva.
Ovaj festival je postao dragocjena tradicija koja povezuje umjetnost izrade čipke širom svijeta. Lepoglava nije poznata samo po svojoj čipki, ona je srce kulturne baštine koja se prenosi kroz bogatu povijest i tradiciju vezanu uz – pavline, lepoglavsku crkvu i pavlinski samostan. Njenu ljepotu i vrijednost prepoznao je i UNESCO, koji je lepoglavsku čipku 2009. godine uvrstio na svjetsku listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva.
Izrada lepoglavske čipke nije samo zanat, ona je odraz našeg identiteta, naše predanosti i našeg zajedništva kroz stoljeća. Svaki konac i nit, svaki uzorak čipke priča priču o životima naših predaka, o njihovim običajima i svakodnevnim iskustvima. Lepoglava je već dugo poznata kao središte majstorski izrađene čipke, tradicija njene izrade seže u daleku prošlost i prenosi se iz generacije na generaciju naših majstorica. Stoga umjetnost njezine izrade i dalje cvijeta – naglasio je gradonačelnik Škvarić.
Tkanje vremena
Ovogodišnji moto festivala je – Tkanje vremena, kako bi se istaknulo koliko je truda i muke potrebno za izradu čipke. Ponos Grada Lepoglave, kao domaćina Međunarodnog festivala čipke je što su još jednu godinu, u skoro tri desetljeća dugoj tradiciji, mogli predstaviti ne samo svoju tradicionalnu čipku, već i njene suvremene intrerpretacije. Na ovogodišnjem festivalu se predstavio povijesni put lepoglavske čipke; od njenih najljepših primjeraka do aplikacije čipke na keramici, nakitu, crkvenom ruhu, odjevnim predmetima ili poštanskim markama.
Posebna čast, ove godine je bila suradnja s Republikom Turskom – ovogodišnjom zemljom partnerom festivala čipke u Lepoglavi, koja simbolizira zajedništvo i kulturnu razmjenu. Ta suradnja omogućava stvaranje novih veza i prijateljstava među svima koji dijele strast prema čipki i njezinoj izradi te otvara vrata novim mogućnostima. Lepoglava je prošlog tjedna bila čipkarsko središte Europe.
Na ovogodišnjem festivalu čipke u Lepoglavi bile su predstavljene čipke iz čak 15 zemalja Europe; Slovenije, Slovačke, Poljske, Belgije, Italije, Malte, Mađarske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Španjolske, Bugarske, Engleske, Francuske, Austrije i Turske, a posjetitelji ovoga festivala mogli su vidjeti i najljepše čipke iz Hrvatske; čipke iz Paga, Primoštena, Splita, Sikirevaca, Križevaca, Trga kraj Ozlja, Svete Marije i Krašića.
Atraktivna ponuda zemlje partnera
Značaj ovoga festivala na svečanom otvorenju istaknuo je i Anđelko Stričak, župan Varaždinske županije.
Varaždinska županija se ponosi lepoglavskom čipkom, čipkaricama i njihovom vještinom, koja je očuvana već generacijama. One su u čipku utkale puno vremena, zato je ovogodišnji moto festivala: Tkanje vremena – priznanje čipkaricama i njihovoj vještini, ali i svima koji su svojim radom i zalaganjem pomogli da se lepoglavska čipka očuva kroz stoljeća. Lepoglava, osim svoje čipke, posjetiteljima može ponuditi i druge atraktivne sadržaje; od Gaveznice do Parka prirode Zagorske gore. Čipka je ogledalo duše ovoga kraja! – poručio je na svečanom otvaranju župan Anđelko Stričak.
U ime Veleposlanstva Republike Turske u Republici Hrvatskoj i veleposlanice Njezine Ekscelencije Hayriye Nurdan Erpulat Altuntas, domaćinima je zahvalio Fuat Korkmaz, ravnatelj Turskog kulturnog centra Yunus Emre u Zagrebu, koji je posebno istaknuo snažne kulturne, ali i gospodarske veze Republike Turske i Lepoglave.
„Ponosni smo da je upravo Turska ovogodišnja zemlja partner ovoga uglednog festivala. Vjerujem da će predstavljanje bogate turske kulturne baštine na festivalu u Lepoglavi pridonijeti još boljem razumijevanju i prijateljstvu između naša dva naroda te da će naša suradnja biti još bolja i sadržajnija.“ – istaknuo je ravnatelj Turskog kulturnog centra u Zagrebu.
Rebrendiranje Lepoglave
Uzvanicima se na svečanom otvaranju 28. Međunarodnog festivala čipke u Lepoglavi obratio i ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan, izaslanik predsjednika Vlade Andreja Plenkovića.
„Svjedočimo svojevrsnom rebrendiranju Lepoglave – gradu bogate povijesti i vrijedne baštine u kojem su pavlini ostavili duboki trag. Na svojoj bogatoj povijesnoj baštini, ali i prirodnim ljepotama i posebnostima, kakav je Gaveznica, na kojoj će biti izgrađen i moderni Centar za posjetitelje te budući Park prirode Zagorske gore, Lepoglava gradi svoju budućnost.“ – istaknuo je ministar Damir Habijan.
Organizaciju ovoga festivala pohvalio je i saborski zastupnik Goran Kaniški, izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Gorana Jandrokovića.
„Turska je ove godine donijela i dašak Orijenta u naš kraj. Ovogodišnji moto: Tkanje vremena, zorno pokazuje kako je u izradu čipke potrebno uložiti puno vremena ali i ljubavi prema njenoj izradi. Lepoglava je već niz godina značajno europsko središte čipke, koje čuva, štiti i promovira tu vrijednu baštinu koja je uvrštena i na listu UNESCO-a. Posebno zahvaljujem majstoricama čipkarstva u Lepoglavi na trudu i maru koje su utkale u lepoglavsku čipku, čija je ljepota prepoznata širom svijeta.“ – rekao je Goran Kaniški, koji je i otvorio 28. Međunarodni festival čipke u Lepoglavi.
Na svečanosti otvorenja uručena su i priznanja počasne majstorice Verici Dubovečak, Štefici Dubovečak, Zoi Dubovečak, Katarini Strupar, Slađani Končevski i Vesni Težak, a u programu svečanog otvaranja ovogodišnjeg festivala nastupili su i mezzosopranistica Blanka Tkalčić i pijanist Marko Biškup.
Turski dan na festivalu
Na atraktivnom programu festivala čipke u Lepoglavi u subotu, 14. rujna, sjajan program ponudila je i Republika Turska, koja je u svečanom šatoru u gradskom parku održala prezentaciju i degustaciju turskih specijaliteta na manifestaciji – Okusi Hrvatske i Turske.
U festivalskom šatoru u gradskom parku u subotu je održana gastronomska priredba – Okusi Hrvatske i Turske, na kojoj su ponuđena jela Hrvatskog zagorja te tradicionalni turski specijaliteti, koje su pripremili učenici – kuhari iz varaždinske Gospodarske škole pod vodstvom svojih mentora, članice KUD-a Lepoglavski pušlek i vrsnih kuhara iz Turske. Oni su za posjetitelje festivala pripremili pileće rolice punjene mlincima, hajdinu kašu s bukovačama, krpice sa zeljem, mlinčani kolač, turske pide s povrćem i mesom, ali i tradicionalne turske slastice – baklave i rahat lokum te pravu tursku kavu i turski čaj.
U pavlinskom samostanu posjetitelji festivala mogli su vidjeti prezentaciju izrade čipke svih sudionika ovogodišnjeg festivala, a u župnoj crkvi u Lepoglavi, nastupila je poznata turska pijanistica Tutu Aydinoğlu, koja je izvela dojmljiv koncertni program pod nazivom – Međustoljetno putovanje Turskom. Publika je uživala u izvedbi rijetko izvođenih skladbi koje počivaju na bogatoj glazbenoj tradiciji Turske, među kojima je bilo i jedno od najpoznatijih djela suvremenog turskog skladatelja Hasana Uçarsua – Ostaci ljetnog putovanja: Priča o četiri drevna grada te djelo turskog skladatelja i pijanista Cemala Reşita Reyja – Šetnja gradom, koji se sastoji od uspomena koje je ovaj turski skladatelj posvetio starom Istanbulu.
Drugi festivalski dan završio je još jednim sjajnim koncertom na kojem su nastupile domaće estradne zvijezde – Vanna i Martin Kosovec. Koncert je protekao u pravom štimungu, uz najveće Vannine hitove te u odličnoj izvedbi domaćih i stranim evergreena sjajnog Martina Kosovca. Organizatori su našoj poznatoj pjevačici poklonili ogrlicu od čipke, koju je izradila umjetnica Snježana Varović.
U nedjelju, 15. rujna, na terasi restorana Ivančica održana je tradicionalna priredba – Gradonačelnikov gulaš, a bogat i sadržajni program 28. Međunarodnog festivala u Lepoglavi završio je atraktivnom priredbom – Izborom za Miss Varaždinske županije za Izbor Miss Hrvatske 2024., na kojoj se titulom Miss Varaždinske županije okitila Laura Oković.
„Na našem festivalu smo htjeli predstaviti najljepše primjerke čipke, ali i istaknuti važnost njene zaštite te umijeće njene izrade. Zato me posebno veseli da smo na svečanosti otvaranja promovirali i pet novih majstorica čipkarstva. Čipkarice su zalog da će umijeće izrade lepogkavske čipke biti sačuvano i prenijeto na novi naraštaj čipkarica.“ – poručila je Karmen Šoštarić, predsjednica udruge Ekomuzej Lepoglava.
Međunarodni festival čipke u Lepoglavi održao se pod visokim pokroviteljstvom predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića, koji je koji je u pratnji gradonačelnika Marijana Škvarića i predsjednika Gradskog vijeća Lepoglave Roberta Dukarića u nedjelju razgledao izložbe čipke u pavlinskom samostanu i Domu kulture, te pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i medija, Ministarstva turizma i sporta, Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, Hrvatskog povjerenstva za UNESCO, Hrvatske turističke zajednice i Turističke zajednice Varaždinske županije, Varaždinske županije i Grada Lepoglave te Veleposlanstva Republike Turske u Zagrebu, Turskog kulturnog centra Yunus Emre, Ministarstva obrazovanja Republike Turske i predstavnika turske nacionalne manjine Grada Zagreba.
Izvor: Ekomuzej Lepoglava