Liberta

Koprivnica – grad renesansne mistike i romantike

Novoobnovljen Zrinski trg (Dario Jembrek – Grad Koprivnica)

Sadržaj

Koprivnica, smještena u samom srcu Podravine, ponosi se pitomom ravnicom, vrijednim i radišnim stanovnicima i visokom kvalitetom življenja te je gospodarsko, kulturno, obrazovno i sportsko središte Koprivničko–križevačke županije.

Esterova ulica u jesen (Foto: Dario Jembrek – Grad Koprivnica)

Priča o koprivi

Koprivnica, prijestolnica Podravine, svoje ime zahvaljuje nama, vrlo često, ne baš dragoj – KOPRIVI. Stoga možemo reći da je Koprivnica koprivin grad. Staroslavensko ime koprive stigmatiziralo je naš prekrasan grad za sva vremena.

Poznata je legenda o imenu Koprivnice iz vremena najezde Mongola 1242. godine kada je ugarsko-hrvatski kralj Bela IV. bježao pred tatarskom hordom prema moru. Tatari su mu nakon prelaska Drave bili za petama stoga je hitao prema utvrđenom Kalniku, a kad je stigao do potoka Koprivnice, negdje na prostoru današnjeg naselja Koprivnica, nije sjašio s konja i smočio noge već ga je konj izbacio iz sedla u velike koprive kojih je ovdje bilo u izobilju. Ljutiti kralj nazvao je to mjesto Koprivnicom, a stanovnike Koprivničancima i tako je ostalo do današnjih dana.

Gastronomske delicije od koprive, kao i jedinstveni suveniri na bazi koprive prisutni su u svim boljim ugostiteljskim objektima i suvenirnicama u Koprivnici, a Priča o koprivi do punog izražaja dolazi na Renesansnom festivalu. Ideja Turističke zajednice Grada Koprivnice rezultirala je cijelim setom suvenira s koprivom poput rakije, gina, vina,  koprivnjaka (medenjaci s koprivom), čokolade, parfema, tjestenine, sira, sapuna i dr.

Proizvodi od koprive

Važnija gradska i turistička društvena događanja

Tijekom cijele godine u gradu Koprivnici i okolici zbivaju se vrlo zanimljive i privlačne turističke i društvene priredbe i događanja. Kontinuirano se organiziraju izložbe u Gradskoj galeriji i Muzeju, zatim kazališne i druge priredbe u Domoljubu i drugdje, ekološke te slične izložbe i akcije, izložbe cvijeća i rukotvorina, brojne sportske priredbe, pučke etnografske svečanosti itd.

Zimi se održava Koprivnička bajka s dva božićna sajma – Srednjovjekovnim božićnim sajmom te konvencionalnim adventom u sklopu kojeg je jedna od glavnih atrakcija klizalište; ljetni sadržaji okupljeni su u manifestaciju Ljeto na Zrinskom, u rano proljeće održavaju se natjecanja oldtimera, biciklijade, pokladna povorka i mnoga druga događanja, no, valja izdvojiti one najposjećenije i najprepoznatljivije.

Tortura

Renesansni festival je najbolja turistička manifestacija Hrvatske iz 2019. proglašena od strane Hrvatske turističke zajednice i Hrvatske gospodarske komore te najatraktivnija i najoriginalnija manifestacija kasnosrednjovjekovnog karaktera. Inovativnost manifestacije ocrtava se u mozaiku srednjovjekovnih sadržaja s edukativnom podlogom koje su isključivo privlačni faktor dolaska turista (poput borbi vitezova, radionica starih zanata, vatrenog showa, kmetskih igara, torture, sela gubavaca, kmetskih sela, autentične glazbe, srednjovjekovnih jela i pića) bez nastupa renomiranih estradnih zvijezda.

Renesansni festival

Manifestacija se od 2006. godine kontinuirano održava posljednjeg vikenda u kolovozu na ostacima koprivničkih renesansnih bedema – nekadašnje protuturske utvrde (u blizini središta grada). Ova povijesna i edukativna turistička manifestacija najveći je spektakl „živih slika“ iz prošlosti, a svoje uporište ima u povijesnim faktima.

Koprivnička tvrđava – Karta stare koprivničke tvrđave (Izvor: Muzej grada Koprivnice)

Po broju kostimiranih sudionika, posebice obrtnika koji njeguju srednjovjekovne vještine, raznovrsnosti i originalnosti sadržaja te vjernosti atmosfere, koprivnička manifestacija u rangu je najuglednijih povijesnih festivala u Europi.

Show s pticama (Foto: Ivan Brkić /ePodravina)

Renesansni festival okuplja više od 1.000 kostimiranih sudionika iz petnaestak europskih zemalja (Portugal, Latvija, Izrael, Austrija, Bosna i Hercegovina, Češka Republika, Francuska, Hrvatska, Italija, Mađarska, Njemačka, Slovačka, Slovenija i Poljska), a broj posjetitelja iz cijele Hrvatske, ali i obližnjih zemalja iznosio je oko 50.000. Uvrštavanje u TOP događanja Hrvatske od strane Hrvatske turističke zajednice, stjecanje Superbrands statusa uz mnoga druga nacionalna priznanja potvrđuju značaj ove manifestacije, a njezinu veličinu prepoznala je i Europska unija pa se Renesansni festival financirao iz nekoliko europskih projekata.

Renesansni festival (Foto: Ivana Ledinski Cvetković – Grad Koprivnica)

Ekološka dimenzija manifestacije vidljiva je na svakom koraku jer je plastika u potpunosti zabranjena, koriste se glineni i drveni pribori za jelo i piće, električna energija se koristi u nezaobilaznim situacijama dok je cijeli prostor noću rasvijetljen primitivnom rasvjetom – baklje, svijeće, petrolej.

Noćobdija

Prvi Srednjovjekovni božićni sajam internacionalnog karaktera u Hrvatskoj već tri godine zaredom oduševljava na tisuće posjetitelja iz cijele Hrvatske te Mađarske, Slovenije i šire. Ove, 2024. godine će se održati tradicionalno, po četvrti puta i to 4 vikenda, a plan je okupiti kostimirane performere iz europskih zemalja kako bismo podigli razinu kvalitete i atraktivnosti.

Koncept sajma baziran je na “domaćem” srednjovjekovnom obrtništvu i prodaji autentičnih proizvoda, radionicama starih zanata, putujućim obrtnicima, vatrenom showu. Manifestacija je brojnim posjetiteljima dočarala adventsko raspoloženje prošlih vremena.

Stari zanati

Sajam predstavlja drugačiju interpretaciju čarolije Božića u odnosu na konvencionalne moderne advente ponajprije zbog srednjovjekovne scene te  autentičnog i originalnog ambijenta i u potpunosti bez angažmana renomiranih estradnih zvijezda (drvene srednjovjekovne kućice, primitivna rasvjeta, fenjeri, svijeće, baklje, vatreni show, autentična kostimografija, autentična glazba, gastro ponuda i dr.).

Vatreni show

Nastala iz ideje izložbe podravskog naivnog slikarstva, već više od tri desetljeća početkom jeseni održava se kulturna manifestacija Podravski motivi“. Manifestacija obuhvaća brojne atraktivne sadržaje: sajam naivne umjetnosti (najveći na svijetu), sajam starih obrta, folklor, sajam antikviteta i rukotvorina, gastronomsku ponudu podravskog kraja i drugo.

Podravski motivi

Vinska cesta Podravina

Vinska cesta PodraVina, prva u ovom dijelu Podravine, novi je turistički proizvod, koji će popularizirati enogastronomiju podravskog kraja te razvijati taj oblik selektivnog turizma s ciljem povezivanja registriranih vinara i podrumara Podravine s drugim turističkim sadržajima.

Cilj je biti aktivan na turističkom tržištu i generirati turističku potrošnju cijele godine u suradnji s turističkim agencijama. Intencija projekta je povezati registrirane vinare s područja destinacije „Središnja Podravina“ od Rasinje na zapadu do Virja na istoku po obroncima Bilogore (kroz 5 općina) te u suradnji s agencijama kreirati programe i nuditi ih na turističkom tržištu.

Uz sedam vinara bi se u paket aranžman integrirale i druge turističke usluge poput posjete seljačkom domaćinstvu, degustacije bučinog ulja, sireva, stari zanati, naiva, obilazak tradicionalnih podravskih kleti specifične  skeletne, tj. kanatne izgradnje i dr.

Biciklistička staza skrivena Podravina

Razvoj biciklističkih staza s odgovarajućom infrastrukturom (gravel, trekking, cestovni) u skladu s recentnim trendovima. Cilj je povezati grad Koprivnicu s rijekom Dravom i Bilogorom te kreirati atraktivne biciklističke rute s pripadajućim točkama interesa turista.

Bicikli

Osim toga, Koprivnica se ponosi svojom inovativnošću i kreativnošću te ih smatra ključnim elementima svog gospodarskog razvoja. Grad također nosi prestižnu titulu pametnog grada zahvaljujući nizu čimbenika, uključujući mjerenje indikatora kvalitete života.

Glazbeni paviljon s kraja 19. stoljeća u gradskom parku (Foto: Dario Jembrek – Grad Koprivnica)

Kao priznanje za svoje napore u održivom razvoju, Koprivnica je još 2016. stekla ISO Certifikat 37120 i time postala lider u regiji, budući da je prvi grad u Hrvatskoj i sedmi u Europi koji je osvojio ovaj prestižni ISO certifikat.

Solarna elektrana na gradskim bazenima Cerine (Izvor: Grad Koprivnica)

Europska komisija čvrsto podržava održivu urbanu mobilnost, a Koprivnica se ističe kao jedan od gradova s javnim prijevozom koji ne emitira CO2. Javni prijevoz uključuje električne autobuse i električne bicikle, zajedno s konvencionalnim biciklima dostupnim na osam lokacija u ključnim dijelovima grada. Značajno je i to da je korištenje javnog prijevoza i bicikala potpuno besplatno za sve građane.

Osnovna škola „Podolice“ (Foto: Marko Horvat)

Novouređen središnji gradski trg ponovo je mjesto susreta brojnih šetača, mjesto održavanja koncerata i izložba na otvorenom, a kao velika atrakcija za djecu pokazao se novi vodoskok i vodeno zrcalo.

Poveznice:

Grad Koprivnica – https://koprivnica.hr/

Turistička zajednica grada Koprivnice – https://www.koprivnicatourism.com/

Renesansni festival – https://www.renesansnifestival.hr/

Gradski bazeni Cerine – https://bazeni-koprivnica.com/

Sveučilište Sjever – https://www.unin.hr/

Kultura:

Folklorni ansambl Koprivnica – https://fakoprivnica.webnode.hr/

Muzej grada Koprivnice – https://www.muzej-koprivnica.hr/

Knjižnica i čitaonica Fran Galović – https://www.knjiznica-koprivnica.hr/

Pučko otvoreno učilište – https://www.pou-kop.hr/

Sport:

NK Slaven Belupo (Prva nogometna liga) – https://nk-slaven-belupo.hr/

RK Podravka (prva ženska rukometna nacionalna i europska liga) – https://rk-podravka.hr/

Izvor: Turistička zajednica Grada Koprivnice

Moglo bi vas zanimati...